top of page
  • Mateusz Suski

Nikodem Biegała Audio Prestige


Firma zawieszona od 2016 roku




Sprzedaż hurtowa etu audio bez Vat


W 2017 r. w życie weszły przepisy o tzw. zbrodniach vatowskich przewidujące drakońskie kary za fałszerstwo faktur. I choć przepisy te obowiązują od prawie 5 lat, orzecznictwow tym zakresie jest dość ubogie. Niemniej jednak stwierdzić należy, że prokuraturai organy skarbowe nie próżnują i aktywnie stawiają zarzuty, których skala potrafi robić wrażenie. Organy ścigania coraz częściej informują o przypadkach wyłudzania VAT-u na kwoty przekraczające 1 mld zł. To od kwot, na jakie opiewają sfałszowane faktury, uzależnione są kary – w najcięższych przypadkach wchodzi w grę kara 25 lat pozbawienia wolności.

Kampania przeciwko osobom wyłudzającym podatek VAT trwa w najlepsze. Wyrazem opresyjnych działań rządu są coraz liczniejsze zmiany w zakresie uszczelnienia systemu podatkowego, zwłaszcza w zakresie podatku VAT, jak np. split payment czy wprowadzenie do katalogu przestępstw tzw. zbrodni vatowskich. Jak sugeruje sformułowanie ,,zbrodnia’’, przedmiotowe przestępstwa mają charakter jednych z najcięższych gatunkowo czynów zabronionych. W ekstremalnych przypadkach sprawcy grozi kara nawet 25 lat pozbawienia wolności. Ustawodawca wychodzi bowiem z założenia, że proceder wyłudzania podatku VAT niesie ze sobą wyjątkowo dużą społeczną szkodliwość i wymaga solidnego napiętnowania.

Fałszerstwo intelektualne faktur – karalność za wystawianie i używanie sfałszowanych faktur

,,Zbrodnia vatowska’’ w świetle przepisów karnych to fałszerstwo intelektualne faktur, które jest penalizowane w art. 271a § 2 oraz 277a k.k. Przestępstwo to ma charakter powszechny, cow praktyce oznacza, że dla odpowiedzialności karnej nie ma znaczenia, czy dana osoba była uprawniona do wystawienia faktury czy też nie. Oznacza to, że może być ono popełnione zarówno przez osobę mającą uprawnienia do wystawienia faktury, jak i sprawcę, który działa, nie posiadając takiego uprawnienia.

Istotą przestępstwa z art. 271a k.k. jest poświadczenie nieprawdy „co do okoliczności faktycznych mogących mieć znaczenie dla określenia wysokości należności publicznoprawnej lub jej zwrotu albo zwrotu innej należności o charakterze podatkowym” w autentycznej, wystawionej fakturze lub na używaniu takiej faktury. Podkreślić należy, że karalne w ramach przepisu o ,,zbrodni vatowskiej’’ jest wyłącznie poświadczenie nieprawdy co do okoliczności, które mogą mieć znaczenie dla określenia wysokości należności publicznoprawnej, nie zaś jakichkolwiek okoliczności zawartych w treści faktury. Chodzi zatem o takie okoliczności faktyczne, które mają potencjalne znaczenie dla ustalenia wysokości należności publicznoprawnej. Takim zachowaniem jest np. wystawienie ,,pustej faktury’’ (potwierdzającej nierzeczywistą transakcję), czy też wystawienie faktury z datą wsteczną

Nikodem Bigałaod lat sprzedaje sprzęt audio bez vat na facebook meta



35 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page